Poleć znajomym

Chleb codzienny

Jak zbierać punkty?

Autor: (4550 pkt.)
Ekspert Kulinarny - Przepis z bloga: Świat moich smaków

...Chleb prosty w wykonaniu, idealny nawet dla począktującego piekarza. Neutralny w smaku, pasujący naprawdę do wszystkiego.

Składniki

 • 400 g aktywnego zakwasu żytniego (Mirabelka proponuje zakwaszone ciasto żytnie metodą 3-fazową, ja tym razem poszłam na łatwiznę)
 • 100 g mąki żytniej chlebowej (np. typ 720)
 • 300 g maki pszennej (np. typ 550)
 • ok. 150 ml letniej wody
 • 1, 5 lyżeczki soli
 • 1 lyżeczka cukru

Sposób przygotowania

 1. Składniki wymieszać w misce, wyrabiać ok. 5 minut, aby otrzymać gładkie i elastyczne ciasto. W razie potrzeby dodać mąki lub wody.

 2. Odstawić na 20 min i jeszcze raz 5 min wyrabiać. Ułożyć w formie, bądź uformować bochenek, przełożyć do dobrze wysypanej mąką miski lub koszyka.

 3. Pozostawić do wyrośnięcia na 3 do 4 godzin, lub do podwojenia objętości.

 4. Przłlożyć na blachę wyłożoną papierem lub kamień i wsunąć do piekarnika nagrzanego do 230⁰C. Piec 10 minut, nastepnie obniżyć temperaturę do 200⁰C i piec jeszcze ok. 35 minut do zbrązowienia skórki.

 5. Jest to chleb na tyle uniwersalny, że przy zamianie mąki chlebowej na ciemniejszą, z pełnego przemiału, możemy otrzymać razowiec. Należy jednak pamiętać, że mąki z pełnego przemiału zwykle chłoną więcej wody, dlatego ilość płynu do ciasta własciwego trzeba będzie zwiększyć. Nie należy również formować bochenka, tylko zostawić dość luźne ciasto (takie, które da się jeszcze mieszać łyzką) i piec w formie wysmarowanej olejem i wysypanej mąką bądź otrębami.

 6. Chleb musi byc całkowicie wyrośnięty zanim włozymy go do piekarnika. Nie należy liczyć, że wyrośnie w piecu. Im niższa temperatura w jakiej wyrasta chleb, tym dłużej to trwa.

Ocena:
Brak ocen

10 sekretnych przepisów

na dania z 10 najlepszych restauracji świata

Ebook: 10 sekretnych przepisów na dania z 10 najlepszych restauracji świata

Przystępne przepisy do zrobienia w domu! Pobierz ebook z sekretnymi przepisami na 10 wspaniałych dań z 10 najlepszych restauracji na świecie.

Pobierz dzisiaj za darmo!

Wysyłając ten formularz akceptujesz Regulamin serwisu. Nie sprzedajemy i nie przekazujemy informacji o naszych użytkownikach podmiotom trzecim.